Leder
Per januar 2023 gir den økonomiske situasjonen oss ikke noe annet valg enn å – inntil videre – legge ned papirtidsskriftet.
Rett før denne utgaven gikk i trykken, mottok vi nedslående nyheter. Medietilsynets oppdaterte tilskuddsordning, utformet av kulturdepartementet, innebærer at Josimar likevel ikke kan søke om støtte. Dette skjer til tross for at kulturminister Anette Trettebergstuen, både i møte med oss og til andre medier, har sagt at kulturdepartementet vil justere deler av pressestøtten slik at fagmedier som Josimar kan motta offentlig støtte fra 2023.
For oss var dette kjærkomne nyheter. Siden starten i 2009 har ikke Josimar mottatt en eneste krone i pressestøtte, nå kunne ting endres. Endelig skulle ikke Josimar lenger falle mellom alle stoler når det kom til offentlig støtte.
Senest i desember sa kulturministeren til regjeringens egne hjemmesider: